Sylwester w Polsce

Prezenty świąteczne
Baza prezentów
Poznaj Kraków
Toruń dla Ciebie

Polska to pięknie położony kraj, pełen jezior, bajecznie zlokalizowanych dolin, cudownie rozpościerających się na tle błękitnego nieba górzystych pagórków, i co równie ważne posiada dostęp do morza. Zima już za pasem, może warto więc zastanowić się w jakim miejscu spędzić tegorocznego Sylwestra.

Sylwester nad polskim morzem ma swoje uroki

Jeśli nadal masz wątpliwości gdzie najlepiej spędzić noc sylwestrową - to gwarantujemy, że znakomita zabawa do białego rana podczas spotkań z przyjaciółmi sprawi, że spędzony sylwester 2013 w Polsce stanie się dla Ciebie fantastyczną przygodą, a wrażenia po hucznie rozpoczętym Nowym Roku na długo pozostaną w Twojej pamięci.

Kuliki podczas sylwestra i w karnawale były onegdajś bardzo popularne w Polsce

Tradycje i zwyczaje sylwestrowe

Od dawien dawna wiadomo, że Sylwester w Polsce to wyjątkowy czas obchodzony w sposób huczny oraz w towarzystwie najbliższej rodziny, przyjaciół i sąsiadów. Prawdą jest, iż Polacy należą do osób towarzyskich i lubiących dobrze się bawić, dlatego też tak samo jak przed wiekami, tak i w obecnym 2012 roku sylwester w Polsce zapewne będzie intensywnie, głośno i entuzjastycznie obchodzony.

 

W dawnych czasach, gdy wsie i miasteczka pokrywała pierwsza warstwa śnieżnego puchu, a jedyną zewnętrzną oznaką życia był dym z kominów unoszący się nad chałupami podstawowymi rozrywkami dla mieszkańców stawał się zimowy kulig na saniach z pochodniami, ciągnięty przez konie zaprzyjaźnionego sąsiada, inną atrakcją były suto zakrapiane ogniska na mroźnym powietrzu oraz tańce urządzane w dworkach szlacheckich.

 
Jeśli sylwester na świeżym powietrzu to ognisko i pieczenie kiełbasek!

Atrakcyjny sylwester w Polsce

 

Dzisiaj mamy już 2012 rok i sylwester w Polsce to głównie zabawy w restauracjach, czasem w domach w rodzinnych albo na świeżym powietrzu z czego najczęściej wybieranym jest atrakcyjny sylwester na stoku. Spora część rodaków zapewne pozostanie w Polsce, także część spędzi sylwester w górach, inni wybiorą sylwester nad morzem, a jeszcze inni znajdą się w innym interesującym obiekcie np. w ulubionym klubie.

 

Wbrew pozorom istnieją jeszcze miejsca, gdzie pradawne tradycje i zwyczaje sylwestrowe w Polsce są nadal kultywowane. Kuligi i ogniska to zwyczaje ciągle bardzo popularne na polskich wsiach, podczas imprez organizowanych w górach, w ustronnych miejscach nad jeziorami lub też nad morzem - wszędzie tam gdzie uczestnicy mogą mieć swobodny i bezpośredni kontakt z naturą.

 

Tradycyjna uczta sylwestrowa

 

Bez względu na lokalizacje tradycją jest, że sylwester w Polsce od wieków jest wystawny i długo wyczekiwany. Dlatego też mnóstwo czasu pochłaniają przygotowania do tej jedynej nocy w roku: trzeba sporządzić listę gości jakich planujemy zaprosić, opracować menu sylwestrowe takie, aby zadowoliło gusta wszystkich gości, nie należy zapominać także o sobie i dobrać odpowiedni strój sylwestrowy oraz w miarę wcześnie zrealizować listę niezbędnych zakupów. Gościnność to dobry staropolski zwyczaj.

 

Warto przy tej okazji wspomnieć także parę słów na temat potraw. Otóż tradycyjny sylwester w Polsce raczej nie kojarzy się z pozbawionymi tłuszczów i czerwonego mięsa potrawami. Dodatkowo obciążenie naszego organizmu wzrasta gdy spożywamy alkoholowe trunki. Może więc warto spróbować i zaserwować kilka lżejszych przekąsek, które nie przyczynią się do tego, że zbyt szybko zmęczymy się, a w konsekwencji z większym zapałem będziemy szaleć na parkiecie do białego rana. Radzimy więc spróbować i zasmakować się w nowoczesnej, lekkiej kuchni, być może właśnie tak atrakcyjny sylwester w Polsce, a urządzony w twoim domu pozytywnie zaskoczy wszystkich uczestników zabawy i sprawi, że będą go wspominać przez długie lata.

 

Udany sylwester w Polsce to głównie zabawa w dobrym towarzystwie

 

Stroje i maseczki karnawałowe Młodzież w Polsce coraz częściej wybiera sylwestra w klubach Szampan to nieodłączny atrybut imprez sylwestrowych

Karnawał w Polsce

Karnawał to również jedna z Polskich tradycji. Karnawał rozpoczyna się w Święto Trzech Króli, które przypada na 6 stycznia, a kończy się na 40 dni przed Wielkanocą, a dokładniej w pierwszy dzień Wielkiego Postu. Ponieważ jest to święto ruchome, corocznie ilość dni hucznej zabawy ulega zmianie.

 

Tradycje i zwyczaje karnawałowe

 

Dzisiaj już mało kto pamięta, że dawnej karnawał w Polsce zwany był zapustami. Z biegiem lat zmieniły się także zwyczaje i sposoby jego świętowania. Niegdyś podczas karnawału w Polsce tradycją były bale, których główną atrakcją były prezentujące się na nich panny na wydaniu. Balom towarzyszyły także inne atrakcje, takie jak kuligi z pochodniami, wielkie ognisko i pieczenie w nim kiełbasek, własnoręcznie uchodowanego barana czy też świeżo upolowanej dziczyzny. Jadło było tłuste składające się z kiełbas, pieczeni, bigosu myśliwskiego, pieczonych ziemniaków, peklowanych szynek oraz własnoręcznie pędzonego alkoholu. Zwyczaje karnawałowe i tradycje sylwestrowe w Polsce ewoluowały na przestrzeni wieków przez co dziś wyglądają nieco inaczej.

Jak obecnie wygląda karnawał w Polsce


Na całym świecie, także i sylwester 2013 w Polsce zapoczątkuje karnawał, podczas którego kluby oraz dyskoteki zapełniają się od rządnych dobrej zabawy imprezowiczów. Preferowana przez młodych kuchnia stała się lżejsza od swej poprzedniczki, a i alkohol częściej spożywany jest raczej niskoprocentowy. Powoli w zapomnienie odchodzą jednak takie tradycje jak nocne kuligi, które obecnie zastępowane są przez inne formy rekreacji takie jak bilard, kręgle czy też kino.

 

Karnawał w Polsce to czas zabawy, wówczas organizowane są także bale przebierańców dla dzieci, które mają w tym okresie możliwość popisania się kolorowymi strojami, oryginalnymi przebraniami i tajemniczymi maskami nałożonymi na twarz. W Polsce bale przebierańców kojarzą się raczej z imprezami organizowanymi dla dzieci w szkołach i przedszkolach. Jednak w świecie bale przebierańców są popularne także wśród dorosłych, szczególnie w krajach południowych, mniej jednak w Polsce. Podczas ulicznych występów słychać tam dźwięki najmodniejszej muzyki i podziwiać można szaloną zabawę wszystkich zgromadzonych uczestników niezależnie od ich wieku.

 

 
   
   
 
 
Copyright 2007-2011 by esylwester.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Kopiowanie całości i fragmentów bez zezwolenia zabronione
 
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape