Tradycje sylwestrowe

Prezenty świąteczne
Baza prezentów
Poznaj Kraków
Toruń dla Ciebie

Tradycje sylwestrowe naszych przodków opierają się głównie o zabawy i ucztowanie w szerokim gronie rodzinnym. Stronili oni od urządzania zabaw poza własnym domem. Na uroczystość zapraszano całą rodzinę, znajomych oraz sąsiadów. Był to bardzo uroczysty dzień, przypominający Boże Narodzenie.

Wiejskie tradycje sylwestrowe

Wiejskie tradycje sylwestrowe związane były przede wszystkim z urodzajem. W chatach pieczono chleby i bułeczki zwane "szczodrakami". Dzielono się nimi z gośćmi, aby przez cały kolejny rok żyło się zdrowo i pomyślnie oraz ze zwierzętami w celu dobrego ich chowu. Niepowtarzalne pieczywo w kształcie kółek, wykonywano na Podlasiu, Warmii i Mazurach.

Do wnętrza pieczywa wkładano postać ludzką, np. kobietę z dzieckiem bądź gospodarza domu. Wokół figurki przymocowywano figurki zwierząt. Inna tradycja mówi, że w Nowy Rok nie należy wchodzić ze starymi problemami. Aby się ich pozbyć należy je zapisać na czerwonym papierze i spalić w noc sylwestrową. W zakresie finansów uważa się, że wszelkie długi należy spłacić w starym roku, a w portfelu należy umieścić łuski z karpia wigilijnego co ma przyczynić się do pomnażania pieniędzy.

 

 

Sylwester w staropolsce

W Staropolsce Sylwester był dniem czarów i magii. W Nowy Rok wręczano sobie prezenty oraz obdarowywano się podarkami noworocznymi. Jednym z przesądów zachowanych po współczesne czasy jest to, iż pierwszą osobą wchodzącą do domu w Nowy Rok powinien być mężczyzna wróżący wszystko co najlepsze domownikom. Podczas karnawału, ludzie przebierali się i chodzili po domach kolędując, składając sobie życzenia oraz zapraszając do wspólnej zabawy. Obowiązkiem gospodarza był poczęstunek kolędników.

 

Przesądy sylwestrowe i noworoczne

Piękne gwiaździste niebo w noc sylwestrową oraz promieniste słońce na bezchmurnym niebie o poranku w Nowy Rok wróżą pomyślny rok.

 

Włożenie na siebie w noc sylwestrową nowej bielizny (z metką) ma przynieść powodzenie u płci przeciwnej w nadchodzącym roku.

 

Jeśli bąbelki szampana w kieliszku są duże i poruszają się nieskładnie to wróży zmiany, wypadki, romanse. Natomiast gdy bąbelki poruszają się płynnie strumieniemi do góry to wróży spokojny rok na łonie rodziny.

 

W sylwestra nie należy sprzątać ponieważ może to spowodować wymiecienie szczęścia z domu. Należy także zadbać o pełną lodówkę co ma odstraszyć biedę.

 

Panny, które chcą poznać imię przyszłego męża powinny zaraz po północy wsłuchiwać się w rozmowy prowadzone wokół nich. Pierwsze męskie imię jakie usłyszą to imię ich przyszłego męża.

 

W sylwestra gdy zegar wybije północ to należy go nakręcić oraz najstarsza osoba w rodzinie powinna otworzyć na oścież okno lub drzwi, aby zaprosić Nowy Rok i dobre duchy oraz wyprosić to co stare i złe.

 
 
   
   
 
 
Copyright 2007-2011 by esylwester.pl | Wszelkie prawa zastrzeżone | Kopiowanie całości i fragmentów bez zezwolenia zabronione
 
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape